Super Chranie i skala ocen

Nowy sezon Chrania kwitnie i przyznam szczerze, że sam się tego nie spodziewałem. Pochlebne opinie oraz ogólny oddźwięk ze strony graczy to coś, co skutecznie motywuje do przekraczania kolejnych barier lenistwa oraz napiętego terminarza. Powinienem napisać ten artykuł już kilka tygodni temu, ale w zasadzie dobrze się stało że tego zrobiłem – teraz skorzystam z okazji i opowiem Wam o skali ocen.

Zacznę od zwyczajnego banału, który już kiedyś wygłaszałem ale czuję, że wciąż muszę go powtarzać. Czym jest Chranie? Prostackim, chamskim i często nadto kontrowersyjnym, quasi-profesjonalnym programem o grach. Wcale się nie dziwię, że właśnie tak można odbierać moje wygłupy. Jednak jako twórca, mogę z całą pewnością stwierdzić, że mam zdecydowanie więcej do przekazania. Chranie to według Witkacego plucie się i taka właśnie jest forma, która w sposób prosty nawiązuje do wulgarnej sztuki postmodernistycznej a dodatkowo wyraża moje niezdrowe poczucie humoru. Jednocześnie chciałbym, aby treść, chociaż przykryta pelerynką głupoty oraz buractwa, miała swoją wartość. Mam nadzieje, że widać to w ostatnich odcinkach, których poziom merytoryczny uległ dość znaczącej zmianie. Oczywiście, dalej się naśmiewam i jestem w sposób oczywisty niesprawiedliwy względem twórców, ale przy użyciu tych drastycznych środków chciałbym zwrócić waszą uwagę w stronę kilku palących spraw, które od jakiegoś czasu skutecznie palą naszą (bo i gracze są jej częścią) branżę.

Skala ocen – temat rzeka. Czego bym nie wymyślił, to i tak znajdzie się czarna owca, która z chęcią zdepcze mnie tylko dlatego, że zamiast 9 jest 5. Co najbardziej mnie martwi – tacy sami zaczynają być recenzenci, czyli osoby, od których należy wymagać pewnych kompetencji. Niestety, nasi współcześni dziennikarze growi zachowują się jak niedopieszczone nauczycielki: chwalą lub gnoją. Działania prasy (tej fizycznej jak i wirtualnej) współgrają z oczekiwaniami rynku, zadowoleniem wydawców oraz nastrojami panującymi wśród społeczności, co doprowadza do postępującej dewaluacji znaczenia ocen. Łezka w oku się kręci, gdy spojrzę na datowane na rok 1997 numery Secret Service lub CD Action. Wtedy gra doskonała otrzymywała bardzo wysoką siódemkę lub niespotykaną ósemkę. Dzisiaj gra dobra musi dostać dychę lub co najmniej dziewiątkę, bo przecież żyjemy w świecie idealnych produkcji i ogólnego marketingowego prania mózgu. Co najzabawniejsze (lub najsmutniejsze) gry wychodzące poza obecną skalę oceniania (tj. takie które nie otrzymają od 7 do 10) są całkowicie przegrane i lądują w otchłani zapomnienia zaraz obok Outcasta. Dlatego ja, świadom swojej misji, będę nachalnie surowy. Chcę abyście wiedzieli, że moja subiektywna 5. to mocny średniak, który ma swoją wartość (bo to środek, a nie początek skali). Każda kolejna cyferka to krok do ideału. Oczywiście o dyszce zapomnijcie, przynajmniej do czasu otwarcia mojego studia developerskiego!

Przy okazji tego tekstu, który jest zdecydowanie bardziej intymny i bezpośredni, chciałbym odrobinę pochwalić się moją „pozachraniową” działalnością. Wizytówką może być ten blog (oraz poprzedzająca go strona główna – qam.pl), na którym uzbierał się całkiem zabawy zbiór artykułów. Dzięki uprzejmości EA Polska (pozdrawiam Tomka Tinca) oraz MiastaGier (gdzie jestem montażystą) otrzymałem całą tonę najciekawszych gier tej zimy i mam nadzieję, że znajdę czas aby opowiedzieć o każdej z nich. Jednocześnie, dzięki pomocy przychylnych mi osób, zabieram się za pisanie publikacji badawczej (10 stron samego szkicu) traktującej o czynnikach wpływających na wybory graczy. Wychodzi na to, że bzdety związane z „flakami” elektronicznej rozrywki powoli stają się moją kolejną pasją. Jednak najbardziej chciałbym podziękować wszystkim, których moja wesoła twórczość zainteresowała – to jest właśnie najcenniejsze w pracy związanej z pasją! A teraz zabieram się za trzecie, potrójne Chranie z Dragon Agem.

Więcej na YT: http://www.youtube.com/user/qamillo#g/c/066B6EB12EAB7927

Przyłącz się do konwersacji

2 komentarze

Dodaj komentarz

Leave a Reply